Familie Journal spænder vidt med gode madopskrifter, forbrugerstof, vedkommende hverdagshistorier om danske familier, romaner og noveller af høj kvalitet, brevkasser om helbred og velvære, håndarbejde, havestof, kryds og tværs og et stort tv-program. I Familie Journal er der noget for alle i familien. Alt er skrevet med troværdighed og i en positiv ånd. Det skal være hyggeligt og underholdende at læse Familie Journal.
Jeg har godt gang i musikken for tiden
Kan man det?
Ole gør politihistorien levende • Ole Küpper troede egentlig, at pensionen ventede, men i dag bruger han sin erfaring fra 40 år i politiet til at bringe fortidens historier til live for tusindvis af museumsgæster
Vi bliver mindet om, at vi ikke kun er forældre • Når Ida og Mike Lindskov fra Sønderjylland rejser til et resort i Egypten, har de badetøj, bøger og spillekort med, men ikke deres børn på fem og knap syv år. De bliver nemlig passet hjemme i Danmark.
NYT OG NYTTIGT • Nyd sommeren med is og god kaffe. Sammen eller hver for sig. I denne uge kan du blive den heldige vinder af den nye fuldautomatiske espressomaskine fra KitchenAid. Prøv lykken, og deltag i konkurrencen på familiejournal.dk.
NYT OG NYTTIGT • Dansk design er kendt for sin kombination af funktion, æstetik og tidløse materialer. Lige fra klassiske møbler til smukt interiør. Vi har samlet nogle af de kendte klassikere, som du kan give som gave, tage med dig gennem hele livet eller lade gå i arv.
Spejdernes Lejr • Fiktionens karikatur på en spejder er en, der gerne sælger småkager til fordel for velgørenhed med den ene hånd, mens der bindes et råbåndsknob med den anden. Men mon ikke der er andet og mere på programmet, når 30.000 spejdere samles til Nordens største spejderlejr for på tværs af forbund, religion og geografi at råbe ”Tjikkerlikker, tjikkerlikker, tjau, tjau, tjau!”
GOD MAD Mættende salater • Du kan fylde dine salater med couscous, halloumi, kikærter og brød, ud over grøntsager og bær i sæson, hvis du vil servere mættende salater til aftensmad eller frokost.
HJEMMEBAGT
HVERDAGSMAD til 4
SMÅT & GODT
Kære Puk
ALLE TIDERS BLAD Pluk fra 1981 • Vi er tilbage i 1981, og millioner af mennesker sidder som klistret til skærmen en julidag, da Lady Diana og prins Charles af England siger ”ja” til hinanden. Musikverdenen beriges med tvkanalen MTV, der spiller musik døgnet rundt, og i Danmark kan vi glæde os over, at bandet TV-2 debuterer med albummet ”Fantastiske Toyota”.
Jeg faldt for de forkerte mænd • Jeg lukkede øjnene. Skammen brændte i mine kinder. Den måde, Martin havde sagt ”jeg elsker dig” på, var så ligegyldig, at det gjorde knusende ondt. Var jeg virkelig en af den slags kvinder, der igen og igen faldt for psykopater?
Havebordets midtpunkt • Byd gæsterne velkommen med en farvestrålende dekoration af blandede sommerblomster på havebordet. Du kan bruge lige det, der blomstrer i din have nu, bare blomsterne harmonerer i farven og har forskellige former – det giver liv og spil.
Jeg vil helst være ude hele dagen • Den 38-årige skuespiller, kendt fra bl.a. tv-programmet ”Stormester”, er tosset med sol, solsikker og sit nye sommerhus, som hun i år skal tilbringe sin første sommer i.
MENNESKETS bedste ven
Ha’ det godt • Har du idéer eller kommentarer, kan du skrive til redaktionen@familiejournal.dk
Socialt set… med Bettina Post
Fra skrot til kærlighed • Efter et smertefuldt brud forsøger Annika at skabe et nyt liv blandt flyttekasser, minder og rod. Men midt i oprydningen dukker der hjælp op fra en uventet kant, som får hende til at tro på, at kærligheden måske ikke er forbi endnu.
FIND 5 FEJL • Af Tarnowski
KRYDSORDSLEKSIKON • Der er...